Kórházba került a népirtásért elítélt Ratko Mladic
A fia szerint a tábornok állapota súlyos. Általános gyengeség tüneteivel került kórházba, tüdőgyulladást állapítottak meg nála.
A fia szerint a tábornok állapota súlyos. Általános gyengeség tüneteivel került kórházba, tüdőgyulladást állapítottak meg nála.
Továbbra is szerb „hazafiak” őrzik a srebrenicai mészáros, Ratko Mladics belgrádi házfalra festett arcképét. Miközben a rendőrség megtiltotta a háborús bűncselekményekért életfogytiglani börtönre ítélt boszniai szerb táborokot dicsőítő óriásgraffiti lemázolását, megjelent egy újabb arckép is, az ismeretlen alkotók ezúttal a második világháborús csetnikvezér Drazse Mihajlovicsot festették meg. A belvárosi graffitiháború sokkal többről szól, mint néhány száz unatkozó fiatal csörtéjéről: a szerbség nagyobb része nem hajlandó szembenézni Mladics és társai bűneivel.
Az ENSZ illetékes törvényszéke érvényben hagyta a boszniai szerb hadsereg egykori parancsnoka, Ratko Mladics ellen hozott korábbi ítéletet, így az 1995-ös srebrenicai vérengzés végrehajtásával vádolt extábornok élete végéig rács mögött marad. Bár az egykori főtiszt valószínűleg több életfogytig tartó büntetést is megszolgált, az ítélet nem volt egyhangú, a testület elnöke különvéleményt fogalmazott meg, szerinte Mladics nem felelős a mintegy 8000 muszlim haláláért.
Ratko Mladic egykori szerb parancsnokot népirtásért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, ami ellen fellebbezett. Az ügyészség szerint a kérelmet el kell utasítani.
Negyed évszázaddal a szerbek által elkövetett srebrenicai tömeggyilkosság után sincs megbékélés. Az egykor bosnyák többségű kelet-boszniai város sorsa bizonyítja, hogy a népirtás célt ért. Bosznia-Hercegovinában egyre szaporodnak az etnikumok közötti villongások.
Meghozta utolsó fontos döntését a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnözőket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszék, Ratko Mladicsot életfogytiglani börtönre ítélték népirtás, emberiség elleni és háborús bűncselekmények miatt.
A srebrenicai mészárosként emlegetett Ratko Mladicra az ügyészség életfogytig tartó börtönbüntetés kiszabását kérte.
Bosznia-Hercegovinát függetlenségének kikiáltása után előbb a jugoszláv kormányhadsereg, majd a boszniai szerb bábállam katonái támadták meg. A modern történelem leghosszabb ostroma 1425 napig tartott, háromszor annyi ideig, mint a sztálingrádi csata. A harcokban húszezren haltak meg, de a város népessége csaknem százezer fővel csökkent, mert sokan elmenekültek. A szerb támadásnak a NATO légicsapásai, illetve a horvát-bosnyák szárazföldi ellentámadás vetett véget.
Ratko Mladic védői a boszniai szerbek egykori katonai parancsnoka elleni hágai büntető per féléves halasztását kérvényezték, közvetlenül azelőtt, hogy a délszláv háborúk során elkövetett bűncselekmények ügyében eljáró Nemzetközi Törvényszéken megkezdődött volna a bizonyítási eljárás a vád első tanújának hétfői meghallgatásával.
Július 9-én, az első tanú meghallgatásával kezdődik a bizonyítási eljárás a Ratko Mladic elleni perben, a délszláv háborúk során elkövetett bűncselekményekben illetékes Nemzetközi Törvényszéken - jelentették be pénteken Hágában.
A hágai Nemzetközi Törvényszék szerdán elrendelte Ratko Mladics volt boszniai szerb hadsereg-főparancsnok teljes orvosi kivizsgálását.
Szerb orvoscsoport utazik a jövő héten Hágába, hogy a Nemzetközi Törvényszék (NT) orvosaival együtt megvizsgálja a háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladics egészségi állapotát és döntés szülessen további gyógykezeléséről - közölte pénteken Belgrádban Zoran Stankovics szerb egészségügyi miniszter.
A vád szeretné gyorsítani a háborús bűnökkel vádolt volt boszniai szerb katonai parancsnok, Ratko Mladics ellen a hágai Nemzetközi Törvényszéken folyó eljárást - mondta Serge Brammertz hágai főügyész kedden Szarajevóban.
Kórházba vitték Ratko Mladicsot, a boszniai szerbek egykori katonai vezetőjét - jelentette kedden egy belgrádi újság.
Augusztus 31-ig kell nyilatkozniuk Ratko Mladic védőinek arról az ügyészi javaslatról, amely szerint kettéválasztanák a boszniai szerbek egykori katonai parancsnoka elleni büntetőpert, hogy felgyorsítsák az ügymenetet.
Megoperálták Ratko Mladicsot, a boszniai szerbek volt katonai parancsnokát, akit Hága háborús bűncselekmények elkövetésével vádol - adta hírül a Tanjug szerb és a horvát Hina hírügynökség a Blic című belgrádi napilap csütörtöki értesüléseire hivatkozva. A Nemzetközi Törvényszék szóvivője cáfolta, hogy Mladics kórházban lenne.
A hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) ügyészsége indítványozta, hogy a Ratko Mladics volt boszniai szerb hadseregparancsnok elleni vádakat osszák két részre, és két különálló eljárás keretében tárgyalják és állapítsák meg a vádlott felelősségét a háborús bűncselekmények elkövetésében – adta hírül szerdán a Tanjug és a Beta szerb, valamint a HINA horvát hírügynökség.
Unokatestvérénél rejtőzött Ratko Mladics, a boszniai szerb hadsereg volt főparancsnoka a tizenhat évig tartó bujkálás utolsó öt évében. Ez derült ki az unokatestvére, Branislav Mladics nyilatkozatából, amely a Vecernje Novosti című szerbiai napilap pénteki számában jelent meg.
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) 15 ezer eurós büntetést szabott ki a román szövetségre, amiért a válogatott szurkolói a háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladics szabadon bocsátását követelték a Bosznia-Hercegovina elleni Európa-bajnoki selejtezőn.
A belgrádi ügyészség elállt szerdán a bűnvádi eljárástól Bosiljka Mladics, a háborús bűnőkkel vádolt egykori boszniai szerb hadseregparancsnok, Ratko Mladics felesége ellen, akit addig engedély nélküli fegyvertartással vádolt. Az ügyészség közölte, hogy megfontolja Ratko Mladics felelősségre vonását fegyverek törvénytelen birtoklása miatt.